Ako si vybrať cestovné poistenie
Skočil som do bazéna, zlomil som si nohu, čo teraz? Rozbolel ma zub, preplatí mi poisťovňa zákrok v zahraničí? Moje deti poškodili hotelovú izbu, kde to mám ohlásiť? To sú časté otázky dovolenkárov, ktorí sa nevedia zorientovať v možnostiach cestovného poistenia. Aby ste sa vedeli rýchlo zorientovať v problematike cestovného poistenia, prinášame krátky manuál užitočných rád a overených tipov.
Cestovné poistenie liečebných nákladov v dnešnej dobe patrí k bežnej dovolenkovej „výbave“. Stále sa však nájdu ľudia, ktorí nevedia skoro nič o tomto type poistenia alebo ho jednoducho nechcú v mylnej domnienke, že je zbytočné. Predpokladajú totiž, že „modrá kartička Európskej únie“ zo štátnej poisťovne im úplne postačuje.
To však nie je ani zďaleka pravda.
Uzavretie poistenia je pritom jednoduchšie a rýchlejšie než kedykoľvek predtým. V súčasnosti už každá komerčná poisťovňa poskytuje viaceré možnosti, ako uzavrieť zmluvu – osobne, telefonicky, cez internet alebo dokonca formou SMS a mobilnej aplikácie.
Ako si správne vybrať
V prvom rade si ujasnite, či vám bude postačovať krátkodobé cestovné poistenie alebo využijete celoročné. Ak cestujete na dovolenku autom, krátkodobé poistenie vám stačí. Každá komerčná poisťovňa si sama určuje denný limit, no rátajte s minimom 30 dní. Druhou podstatnou vecou, ktorú musíte zvážiť, je to, čo všetko chcete do poistenia zahrnúť.
Poistenie pokryje aj zákrok u zubára
Štatistiky poisťovní ukazujú, že ľudí na dovolenke najčastejšie trápia žalúdočné a tráviace problémy. Typické sú tiež chrípky, angíny a v neposlednom rade úpaly. Práve takéto nepríjemné situácie pokrýva základné poistenie liečebných nákladov. Využiť by ste ho mali aj vtedy, keď mávate nečakané bolesti zubov a potrebujete nevyhnutný zákrok.
A na čo všetko sa vzťahuje? Od akútneho ošetrenia, hospitalizácie, dopravy až po neodkladné diagnostiky a operácie. Cestovné poistenie v takomto prípade pokrýva aj úmrtie a prevoz naspäť na Slovensko. Tento druh poistenia si však nepomýľte s úrazovým poistením, ktoré sa vzťahuje na trvalé následky zranenia, a nie na jeho liečbu.
Kedy strácate nárok na poistné plnenie?
Pri poistení liečebných nákladov je niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali dodržať. Ak potrebujete lekára, hneď, ako to bude možné, kontaktujte asistenčnú službu poisťovne. Tá vám vysvetlí, ako ďalej postupovať.
Ak však poisťovňa zistí, že ste počas úrazu alebo nehody boli pod vplyvom alkoholu či drog, môže vám preplatenie nákladov celkom zamietnuť. Preto, ak budete chcieť v noci po pár exotických drinkoch skákať do hotelového bazéna, dobre si to rozmyslite.
Nezabudnite si tiež pred odchodom z ordinácie alebo nemocnice zobrať svoju lekársku správu. Poisťovňa ju bude od vás určite vyžadovať. V prípade, že budete platiť za ošetrenie či za lieky v hotovosti, doklad o zaplatení si dôkladne uschovajte.
Ste cukrovkár či máte inú dlhoročnú diagnózu? Mali by ste vedieť, že ak sa vám stane úraz ako dôsledok tejto choroby, poisťovňa vám ho nepreplatí.
Poistiť môžete aj vlastné škody
Ochorenia a úrazy nie sú to jediné, čo vás môže počas dovolenky nepríjemne zaskočiť. Častým problémom sú neúmyselné škody tretím osobám, napríklad poškodenie nábytku, zariadenia v hotelovej izbe, ale i škody na zdraví.
Tento typ cestovného poistenia by ste mali zvážiť najmä v prípade, ak máte malé deti. Chvíľka nepozornosti v obchode s cennými predmetmi vás môže vyjsť draho. Ak vám takáto nešťastná situácia vznikne, opäť nezabudnite čo najskôr kontaktovať asistenčnú službu, ktorá dokáže v prípade potreby vybaviť dokonca aj právnika.
Nezabudnite na batožinu
Ešte pred vycestovaním do dovolenkovej destinácie by ste si mali rozmyslieť, či poistíte okrem seba a rodiny aj svoju batožinu a osobné veci. Poistenie batožiny vám pokryje krádež batožiny z auta alebo hotela, jej poškodenie či úplnú stratu pri preprave. Samozrejme, základné cestovné poistenie môžete doplniť aj o iné formy pripoistenia v závislosti od svojich potrieb.
Ak napríklad máte malé deti, ktoré bývajú často choré, využite pripoistenie storna zájazdu. Ste vášnivý dobrodruh a milujete adrenalínové športy? Určite si vyberte pripoistenie rizikových športov a prác.
Aj dovolenka na Slovensku s poistením
Plánujete dovolenku doma na Slovensku? Aj v takom prípade je možné poistiť sa. Komerčné poisťovne umožňujú všetky formy uvedeného poistenia, výnimku ale tvorí poistenie liečebných nákladov. Zvlášť dôležité je poistenie do hôr, ktoré vám pokryje náklady spojené so zásahom horskej služby.